Spotkanie z właścicielem elektrowni "GORYŃ"

Dnia 07.02.2012 „ODNAWIALNI” zaprosili do naszej Szkoły Pana Bogdana Damsa, który zaprezentował naszym Uczniom model turbiny ślimakowej typu Archimedes. Pan Bogdan jest właścicielem Małej Elektrowni Wodnej „GORYŃ” na rzece Radomka w województwie Mazowieckim. Jego Elektrownia działa z mocą zainstalowaną 80 kW, na spadzie o wysokości 2 m, i przepływie 5 m 3/s. Na wykładzie poznaliśmy zasadę działania turbiny ślimakowej, której model mogliśmy dokładnie oglądnąć, zobaczyć jak pracuje, posłuchać odgłosu jej pracy. Za zgodą Prelegenta mogliśmy także uczestniczyć w kilku doświadczeniach. Byliśmy zaopatrzeni w kawałek styropianu, kawałek gałęzi, ale także mieliśmy zakupione dwie rybki - Welony, które zostały wpuszczone do modelu turbiny. Bianka i Blanka - bo takie imiona otrzymały rybki - doskonale poradziły sobie zarówno z pracą pompową, jak i turbinową modelu.

Więcej...


Szkolenie Viessmann

Dnia 30 marca 2012 klasa I tc grupa „ODNAWIALNYCH” miała pierwsze z cyklu szkoleń zawodowych na temat montażu małych instalacji solarnych. Gościliśmy pana Marcina Ponarskiego z Akademii „Viessmana”, który poprowadził 4 godzinny wykład połączony z zajęciami praktycznymi. Udział w szkoleniu był możliwy po uzyskaniu przez nas minimalnej oceny „dobry” z treści objętych programem nauczania z energetyki słonecznej na naszych zajęciach z przedmiotów zawodowych. Na 13 uczniów naszej grupy - tylko jeden nie spełnił wymogu i nie został dopuszczony do szkolenia.

Więcej...


Przedszkolaki w ZSM nr 2

Dnia 14 maja do naszej szkoły zostały zaproszone Przedszkolaki – dwie najstarsze grupy. Przeprowadziliśmy zajęcia dla najmłodszych przybliżając im energię słoneczną. Była bajka, potem bawiliśmy się w elektrownie węglowe, które po dostarczeniu węgla przekazują odbiorcom prąd elektryczny. W momencie wyczerpania zapasów węgla dzieci skojarzyły, że trzeba wymyśleć inny sposób. Pokazaliśmy im edukacyjny model kolektora słonecznego, który położyliśmy na modelu plastikowego domku. Okazało się, że w misce była ciepła woda.

Więcej...


Zajęcia zawodowe klasy ITc

Klasa I tc, grupa II zaprosiła na swoje zajęcia zawodowe z przedmiotu Podstawy energetyki klasę V b ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Bydgoszczy wraz z Panią Mirosławą Krauze.Postanowiliśmy przybliżyć młodszym Koleżankom i Kolegom problematykę związaną z energetyką odnawialną. Na początku lekcji z naszej skarbnicy Filmoteki „Odnawialnych” zaprezentowaliśmy film edukacyjny z serii „Była sobie Ziemia - Energia odnawialna”. Potem przedstawiliśmy w zespołach wspólnie przygotowaną prezentację i każdy z zespołów opowiedział o najważniejszych aspektach z danej energii. Kolejnym elementem zajęć było przeprowadzenie przez nas quizu dotyczącego OZE. Na koniec pokazaliśmy Gościom nasze zasoby pelletu i brykietu, jakie udało nam się pozyskać do celów edukacyjnych zebrać w szkole i opowiedzieliśmy o biomasie stałej.


Panda i "Odnawialni"

Dnia 10.05.2012 „ODNAWIALNI” wyruszyli na wyjątkową preorientację zawodową…Ponoć „czego Jaś się nie nauczy tego Jan nie będzie umiał…”. Zostaliśmy zaproszeni przez Dyrekcję Niepublicznego Przedszkola „PANDA”, aby przybliżyć Dzieciom energię z odnawialnych źródeł…Przygotowywaliśmy się do tego wyzwania prawie dwa tygodnie. Udało się nam wyszukać bajkę o energii odnawialnej, przygotowaliśmy 15 tablic edukacyjnych nt OZE i zrobiliśmy z tego puzzle, udało się nam pozyskać kilka solarnych zabawek edukacyjnych, które sami składaliśmy na zajęciach.

Więcej...


e-dziennik

Potencjalni pracodawcy

  • Volkswagen Poznań
  • Żywa lekcja historii
  • Drużyna koszykówki
  • Spotkania z ciekawymi ludźmi
  • Otrzęsiny
  • Konkurs Karaoke
  • Robot przemysłowy firmy "KUKA"
  • Wtryskarka firmy "ENGEL"
  • Konkurs Sumo-Robotów
  • Zawody "smoczych łodzi"