Szkoła

Kierunki

Relacja z działań wolontariatu

WOLONTARIAT ZSM NR 2 POMAGA DZIECIOM PODCZAS FESTIWALU TWÓRCZOŚCI MORSKIEJ W dniach 17-19 czerwca wolontariusze z naszej szkoły: Natalia Sobecka, Michał Klimczak, Tomasz Piotrowski, Paweł Marczak i Tomek Schroder (pod opieką p. psycholog) pomagali w zorganizowaniu wycieczki na Hel dla dzieci z Klubu "Promyczek". Zadbali o bezpieczeństwo dzieci, dźwiganie bagażu do pociągu, zabawy z chustą animacyjną, a nawet zadbali o wieczorne kołysanki wykonane na gitarze i czytanie bajek podczas kilkugodzinnej jazdy podróży. Tomek i Michał przygotowali również muzyczną oprawę występu dzieci podczas Festiwalu Twórczości Morskiej "Buchta". Dzięki ich wsparciu grupa zajęła I miejsca w kategorii artystycznej.

...fotki...


DZIEŃ ROSYJSKI

W dniu 7 czerwca 2016 r. miał miejsce w naszej szkole Dzień rosyjski. Z tej okazji w świetlicy przygotowano wystawę poświęconą nauce, literaturze, kulturze i tradycji rosyjskiej. Zaprezentowano młodzieży dużo ciekawych wiadomości o Rosji i jej mieszkańcach. Na krótkiej lekcji języka rosyjskiego uczniowie mieli okazję zapoznać się z alfabetem rosyjskim oraz z tzw. „słowami pułapkami”, czyli takimi, które brzmią tak samo lub podobnie w j. polskim i j. rosyjskim, ale znaczą coś zupełnie innego. Były również konkursy z nagrodami i degustacja pysznej herbaty z samowara według tradycji rosyjskiej. Nie zabrakło oczywiście śpiewu i muzyki rosyjskiej, bo cóż to za Dzień rosyjski bez Kalinki i Kazaczoka. Ku zaskoczeniu uczniów tym razem nauczyciele wystąpili przed nimi i zaśpiewali kilka rosyjskich piosenek, porywając ich do wspólnej zabawy. Zarówno jedni, jak i drudzy świetnie się bawili.


BYDGOSKA OLIMPIADA MŁODZIEŻY 2016 r.

16 czerwca br. Filip Mira z klasy 1ta zajął II miejsce w skoku w dal z wynikiem 598


PRAPREMIERA "STWORZENIE ŚWIATA. LAUDATO SI!"

UDZIAŁ UCZNIÓW ZSM NR 2 W PRAPREMIERZE "STWORZENIE ŚWIATA. LAUDATO SI!" W dniu 28 maja 2016 r. na terenie toruńskiego Centrum Kongresowo-Kulturalnego "Jordanki" odbyła się prapremiera spektaklu "Stworzenie świata. Laudato Si!", który jest częścią projektu "Siedem aniołów". W tworzeniu tego niezwykłego dzieła biorą udział uczniowie naszej szkoły: Damian Januchowski i Oskar Miłosierny występują w trzech częściach spektaklu, Paweł Marczak pomaga w technicznej oprawie I części i tańczy w ostatniej. Grupę bydgoską prowadzi opiekun naszego wolontariatu, p. Maja Łoś, całość jest reżyserowana przez p. Mary Sadowską, producentem jest o. Cordian Szwarc. Spektakl będzie prezentowany podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Więcej o projekcie . Fotografie autorstwa: Artura Łazowego i Marka Krupeckiego. Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmiku

...fotki...


I Pomorski Konkurs Mechatroniczny MechaTRON 2016

W ostatni piątek 20 maja 2016r dwaj nasi uczniowie z klasy 3tb wzięli udział w I Pomorskim Konkursie Mechatronicznym MechaTRON 2016, który toczył się w Centrum Kształcenia Praktycznego w Słupsku. Naszą szkołę reprezentowali – Patryk Kubarski i Kamil Tomaszewski.
Konkurs polegał na wykonaniu trzech zadań praktycznych:
1. Zaprojektowaniu (w środowisku FluidSim) i montażu układu pneumatycznego zgodnie z załączonym do treści zadania diagramem krokowym i opisem układu.
2. Zaprojektowaniu i montażu układu elektropneumatycznego zgodnie z wytycznymi zawartymi w treści zadania.
3. Zastąpieniu układu przekaźnikowego z zadania 2 układem ze sterownikiem PLC i zaprogramowaniu go.
Po zmaganiach trwających cały dzień, nasz zespół ostatecznie zajął trzecie miejsce, ustępując ekipie gospodarzy (Zespół Szkół Mechanicznych i Logistycznych w Słupsku) oraz dzielnej ekipie z Zespołu Szkół Zawodowych w Brodnicy. Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy za pełne zaangażowania zmagania naszych uczniów w konkursie. Czekamy na kolejne rozgrywki za rok. (zdjęcia dzięki uprzejmości Szkolnego Koła Fotograficznego z Brodnicy)

...fotki...


Mechanik na obozie szkoleniowym z pierwszej pomocy.

W ramach projektu koordynowanego przez XV LO i Grupę Pierwszej Pomocy PCK uczestniczyliśmy w trzydniowym obozie szkoleniowym w OW "Wrzos" w Wielonku. Instruktorzy Pierwszej Pomocy: Atena Zdanowicz, Sławomir Maciąg i Kacper Fac przez trzy dni szkolili uczniów z zakresu pierwszej pomocy. Uczestnicy zdobywali wiedzę min. z zakresu resuscytacji krążeniowo-oddechowej, zaopatrywania ran, krwotoków, oparzeń oraz podstawowych algorytmów postępowania w takich wypadkach jak: omdlenie, padaczka, zakrztuszenie, ból w klatce piersiowej czy urazy kręgosłupa i głowy. Uczniowie przygotowują się do startu w październikowych Mistrzostwach Pierwszej Pomocy szkół ponadgimnazjalnych.

...fotki...


FORUM MŁODYCH WOLONTARIUSZY PO MOC

Była MOC podczas spotkania wolontariuszy ze szkół ponadgimnazjalnych z województwa kujawsko-pomorskiego, które nasz wolontariat zorganizował 12 maja. Podczas Forum odkrywaliśmy, że wolontariat to podróż PO MOC tkwiącą zarówno w osobie, której pomagamy, jak i w nas samych - w wolontariuszach. Gościliśmy wolontariuszy z Fundacji "Wiatrak", Stowarzyszenia "Podaj rękę", Stowarzyszenia Dzieciom i Młodzieży Wędka im. każdego Człowieka z Torunia, ZSP z Łabiszyna, Ligii Obrony Kraju - Wataha Osielsko, I LO, Zespołu Szkół Gastronomicznych, SU ZSM nr 2 oraz Siły Miejskich Wolontariuszy.

...więcej...


NASI PIŁKARZE ZNÓW NIE ZAWIEDLI!!!

26 kwietnia odbył się kolejny turniej piłki nożnej szkół ponadgimnazjalnych "Jan Paweł II - miłośnik sportu". Nasza drużyna spisała się na medal i zajęła w nim trzecie miejsce. Organizatorem turnieju był ks. Robert Szczepański przy współpracy z klubem BKS Chemik Bydgoszcz.
Wyniki naszego zespołu:
faza grupowa: ZSM 2 - ZS Budowlanych 2:1 ZSP Szubin - ZSM 2 1:5
ZSM 2 - ZS nr 12 1:0 ZSM 1 - ZSM 2 0:1
półfinał: VIII LO - ZSM 2 2:0
mecz o 3 miejsce: ZSM 2 -ZSM 1 3:1
Skład naszej drużyny: Szymon Gawron, Łukasz Jaruszewski, Jakub Pujanek, Bartosz Kaszubowski (wszyscy klasa 3tc), Oskar Woźniak (3b), Karol Jaruszewski (2tb), Sebastian Gabrych i Marcin Urbański (1ta).
Opiekunowie: ks. Robert Szczepański i Adam Lyczmański.


Relacja z Targów Wolontariatu

WOLONTARIAT ZSM NR 2 NA TARGACH WOLONTARIATU W dniu 22 kwietnia 2016 r. Wolontariat ZSM nr 2 (przy wsparciu Wolontariatu "Zielony Parasol") na zaproszenie Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży promował idee pomagania innym. Opowiadaliśmy o naszej pracy w Klubie "Promyczek" oraz o udziale w projekcie "Siedem aniołów. Laudato Si!". Uczyliśmy prostych sztuczek cyrkowych oraz spontanicznie poprowadziliśmy dla wszystkich uczestników taniec integracyjny "belgijka". Była to też dla nas okazja, abyśmy mogli zaprosić inne grupy wolontariuszy na nasze Forum "PO-MOC", które odbędzie się 12 maja w CDOZE.

...fotki...


Konkurs Naukowy E(x)plory

22.04.2016 odbył się Regionalny Konkurs Naukowy E(x)plory. Nasz projekt dotyczył naszego CDOZE i był jednym z 28 projektów które zakwalifikowały się do tej edycji konkursu. Konkurencja była dość spora , a duża rozbieżność tematyczna wszystkich prac naukowych spowodowała, że przez cały dzień musieliśmy odpowiadać na pytania jurorów. Dopiero około godziny 17-tej nastąpiło rozstrzygnięcie tego etapu. Poznajmy więc Laureatów etapu regionalnego Konkursu Naukowego E(x)plory w Bydgoszczy!

...więcej...


Zwiedzanie PESY S.A.

W ramach licznych wycieczek zawodowych uczniów naszej szkoły, tym razem klasa 2tc i 3tb miały możliwość zwiedzania PESY. PESA Bydgoszcz SA to największy polski producent pojazdów szynowych, zajmuje się także modernizacjami, naprawami i przeglądami taboru. Zatrudnia ok. 4 000 pracowników w tym również absolwentów naszej szkoły. W trakcie wycieczki uczniowie poznali historię firmy, jej dotychczasowe osiągnięcia i zwiedzili hale produkcyjne. Mogli zobaczyć poszczególne fazy montażu pojazdów elektrycznych i spalinowych, a także przyjrzeć się testom zderzeniowym pojazdów szynowych. Dzięki testom dowiedzieliśmy się, że PESA stawia nie tylko na nowoczesny desing, komfort podróżowania ale przede wszystkim na bezpieczeństwo podróżujących pojazdami PESY.


Dni Przedsiębiorczości

20 kwietnia 2016r. nasza szkoła wzięła udział w programie „Dzień Przedsiębiorczości” organizowanym przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości. Celem jednodniowych praktyk jest przygotowanie młodych ludzi do świadomego wyboru przyszłego zawodu. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się ze specyfiką pracy w zawodzie, który sami sobie wybrali. Ponadto dowiedzieli się jakie predyspozycje, kwalifikacje i umiejętności niezbędne są do wykonywania ich przyszłej pracy.

...fotki...


Targi Energii Odnawialnej TEO

W dniach 2 - 3 kwietnia 2016 roku w Bydgoszczy odbyła się VI edycja Targów Energii Odnawialnej TEO. Po raz pierwszy miały one miejsce w obiekcie nowego Centrum Wystawienniczego w Myślęcinku. Tematyka targów dotyczy przede wszystkim odnawialnych źródeł energii. Przedstawione zostały systemy grzewcze wykorzystujące OZE, w tym: kotły, piece, kominki, kolektory słoneczne, klimatyzatory, pompy ciepła, i fotowoltaika. Jako przyszli technicy OZE promowaliśmy podczas tego wydarzenia nasze Centrum Demonstracyjne Odnawialnych Źródeł Energii ZSM nr 2.

...program...

e-dziennik

Potencjalni pracodawcy

  • Volkswagen Poznań
  • Drużyna koszykówki
  • Żywa lekcja historii
  • Spotkania z ciekawymi ludźmi
  • Otrzęsiny
  • Konkurs Karaoke
  • Robot przemysłowy firmy "KUKA"
  • Wtryskarka firmy "ENGEL"
  • Konkurs Sumo-Robotów
  • Zawody "smoczych łodzi"